Jesteś tutaj: › AKTUALNOŚCI :: Czas wakacji

Czas wakacji

"Gdy idziemy poprzez świat, chwalmy Boga..."

Wakacje to czas upragniony dla wszystkich . Dorośli nabierają sił do dalszej pracy zawodowej, a dzieci  bez sprawdzianów  czują się  wolne. Wyjeżdżamy  do różnych zakątków naszego kraju i innych państw.

Odwiedzamy rodzinę i przyjaciół. Spędzamy  czas miło nad  morzem lub  w  górach. Znajdując się w nowym miejscu szukamy kościoła, czasem maleńkiego i drewnianego ,ale w nim ta sama Eucharystia. Piękna przyroda pobudza nas do codziennej modlitwy. Wakacje mogą  nam bardzo pomóc w pogłębieniu wiary w Boga i nawiązaniu z Nim  bliższej przyjaźni .

W okresie  wakacji  istnieją różne  możliwości poznawania Boga: Piesza pielgrzymka do Częstochowy w sierpniu.  Jej uczestnicy idą pięć dni, aby  spotkać się  z Matką Bożą w Jej cudownym  jasnogórskim wizerunku i w kolejne cztery dni powracają  do domu. Ci, którzy raz poszli , pragną co roku już chodzić.

Inna możliwość to oaza, to pobyt w grupie młodzieżowej lub dziecięcej w jakiejś atrakcyjnej miejscowości. To połączenie wypoczynku z modlitwą i pogłębieniem wiedzy o Bogu. Chętni łatwo mogą znaleźć informacje w Internecie lub porozmawiać ze swymi księżmi. Oazy są głębokim  przeżyciem religijnym  dla dzieci i młodzieży. Pamiętam oazy , które prowadziłem  w Staszowej  koło Krościenka. Mieszkaliśmy w zwykłych , wiejskich warunkach. Msza św. jedności , sprawowana w górach, w cudownej scenerii,  utkwiła mi w pamięci na całe życie. Wyprawy do Krościenka po  zakupy  były wielką przygodą.

Kto pragnie  radykalnego  sposobu życia, może skorzystać z rekolekcji zamkniętych, trwających kilka dni , organizowane najczęściej przez zakony  w Polsce. Jest wiele możliwości  spędzenia wolnego czasu w łączności z Bogiem. Trzeba z nich tylko korzystać. Czas odpoczynku to dobry czas wzbogacenia własnej duszy. Świadomy  chrześcijanin chętnie organizuje sobie wakacje  z modlitwą ,z udziałem w niedzielnej Eucharystii, jednym słowem z Bogiem.

Pragniesz pięknych i szczęśliwych wakacji, postępuj według dekalogu wakacyjnego:

1.            Pożegnaj się z rodzicami, ale nie z Panem Bogiem.

2.            Nie zapomnij plecaka, a w nim książeczki do nabożeństwa i różańca.

3.            Zabierz dobre buty, abyś na wakacjach doszedł do kościoła.

4.            Rozmawiaj nie tylko z ludźmi, ale i z Panem Bogiem - módl się!

5.            Kieruj się w drodze kompasem i przykazaniami, a nie zbłądzisz.

6.            Miej zawsze syty żołądek, a nigdy puste serce - przystępuj do Komunii Świętej!

7.            Nałóż ciemne okulary, ale nie zasłoń sobie Pana Boga.

8.            Nie śmieć na postojach, ani we własnej duszy.

9.            Nie rzucaj na drodze kamieniami, lecz uśmiechem.

10.       Po wakacjach wróć zdrowy, lepszy, i zgłoś się znowu na katechizację; oraz na systematyczne spotykanie się z Panem Bogiem we Mszy Świętej.

Nasz wakacyjny odpoczynek będzie piękny, tylko z Bożą pomocą. Prośmy więc Boga przez wstawiennictwo Matki Najświętszej o łaski potrzebne do pięknego i Bożego przeżycia czasu wakacji.

Ks.StanisławTofil