Jesteś tutaj: › AKTUALNOŚCI :: Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Zesłanie Ducha Świętego (Pięćdziesiątnica, gr. Pentacost) - to jedno z najważniejszych świąt w kościele związane z zstąpieniem Ducha Świętego pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Jezusa.

Zesłanie Ducha Świętego zakończyło proces Objawienia rozpoczęty w Starym Testamencie. Dzień ten uznawany jest za początek Kościoła. Potocznie nazywany jest Zielonymi Światkami.

Święto Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres Wielkanocny. Od tego czasu zaczyna się okres zwyczajny. Obrzędy rozpoczynają się już w wigilię dnia Zesłania, wieczorną Mszą Świętą podczas, której odbywają się czytania z ksiąg Starego i Nowego Testamentu dotyczące np. "Pomieszania języków podczas budowy wieży Babel". W Niedzielę, podczas Mszy Świętej, odbywają się czytania m.in z Ksiągi Dziejów Apostolskich, odśpiewywane są także Psalmy i odśpiewywana "Sekwencja do Ducha Świętego"